Apel o konsolidację 2013 r.

Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek z wielkim niepokojem obserwuje to, co się dzieje na początku zbiorów. Budowana od kilku tygodni wcześniej przez wielu przedstawicieli przemysłu chłodniczego i przetwórczego atmosfera czekających nas rekordowych zbiorów porzeczki czarnej była, jak się okazało, wstępem do drastycznie niskich cen skupu owoców na rozpoczęcie zbiorów. Proponowane ceny nie miały żadnego uzasadnienia ani w plonach, które już na początku okazały się zbliżone, a nawet niższe niż te z 2012 roku, ani w zapasach koncentratu, którego brakowało od wielu miesięcy, ani tym bardziej w kosztach produkcji 1 kilograma owocu. Średnia proponowana cena stanowiła zaledwie 54% tych kosztów. Jakby tego było mało, po dwóch dniach i te absurdalnie niskie ceny obniżono do niespotykanego od wielu lat poziomu.

Zadajemy zatem pytanie: Czym kierowały się podmioty skupujące owoce, a szczególnie te o największym udziale w tym rynku, doprowadzając do takiej sytuacji? Czy poza nieposkromionym pędem do maksymalizacji swoich dochodów są jakieś inne racjonalne podstawy, pozwalające doprowadzić tysiące producentów i ich rodziny do skrajnej rozpaczy, uwłaczając godności ludzkiej i ich ciężkiej pracy?

Wcześniejsze przyjazne gesty i chęć współpracy z organizacjami producenckimi okazały się pustosłowiem.

Nie mogąc dłużej oczekiwać na odrobinę zdrowego rozsądku u ludzi winnych tej sytuacji, apelujemy o konsolidację w stawianiu masowego oporu wobec tych praktyk.

Zdecydowana większość producentów doskonale wie, jakie podmioty wiodą prym w tym procederze. Omijajmy zatem szerokim łukiem te firmy, a przynajmniej starajmy się ograniczyć im dostawy surowca.

Z apelem tym zwracamy się nie tylko do producentów porzeczki czarnej, ale również do producentów innych gatunków owoców.

Przyłączajcie się do nas, bo niektórzy już w tym roku to przeżyli (producenci truskawek), a pozostałych czeka podobny los. Nie dajmy się upodlić, bądźmy razem!

Zarząd KSPCP
Dodaj komentarz