Będą ograniczenia dla niektórych neonikotynoidów

Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie od 1 lipca dwuletnich ograniczeń na stosowanie trzech substancji aktywnych z grupy neonikotynoidów (klotianidyna, imidacloprid i thiamethoxam), które są szkodliwe dla populacji pszczół – poinformował w czwartek rzecznik unijnego komisarza ds. zdrowia Frederic Vincent. Tych substancji nie wolno było by stosować w uprawach roślin, które przyciągają pszczoły: słonecznika, rzepaku, kukurydzy oraz bawełny. Zakaz nie dotyczyłby innych upraw i roślin sadzonych jesienią.

Organizacja ekologiczna Greenpeace w oświadczeniu z zadowoleniem przyjęła decyzję Komisji. Jak podkreślili ekolodzy, to pierwszy krok we właściwym kierunku. Ekolodzy zaznaczyli jednak, że KE sugeruje zakaz jedynie trzech substancji i nie zdecydowała się, by zaproponować wprowadzenie większych środków ostrożności w przypadku wielu innych, wymienionych w raporcie EFSA, powołując się na brak odpowiednich badań.

Greenpeace oczekuje, że decydenci unijni podejmą zdecydowane działania, by chronić europejskie środowisko i zapewnić jak najlepsze możliwości produkcji żywności. Obie te kwestie zależą w ogromnej mierze od owadów zapylających, takich jak pszczoły – dodał cytowany przez organizację koordynator kampanii Zrównoważone Rolnictwo w brukselskim biurze Greenpeace Marco Contiero.

Źródło: ogrodinfo.pl
Dodaj komentarz