Poprawa zapylenia i zawiązywania w porzeczce

Zapylanie:

Jedną z przyczyn słabego owocowania porzeczek czarnych jest opadanie kwiatów i zawiązków owocowych. Stan taki najczęściej jest spowodowany niedostatecznym zapyleniem lub zbyt słabym zapłodnieniem. By ułatwić prawidłowemu zapłodnieniu po zapyleniu kwiatów należy krzewy porzeczek, agrestu opryskiwać borem na początku, w pełni i pod koniec kwitnienia stosując np. Bormax lub Borvit. (bor wpływa na lepsze kwitnienie, zapłodnienie i podziały komórek, i na jakość zawiązków owocowych, a przy jego braku nie dochodzi do zapłodnienia po zapyleniu kwiatów i zwiększa się liczba osypywanych zawiązków lub owoców niekształtnych często skorkowaciałych). Zapylenie kwiatów to czynnik, który prócz przebiegu pogody w okresie kwitnienia oraz stopnia wykształcenia się pąków kwiatowych ma duży wpływ na zawiązywanie owoców. Obecnie polecane odmiany porzeczek do nasadzeń są w wysokim stopniu samopylne i samopłodne. Stwierdzono jednak wielokrotnie, że zapylenie kwiatów przez pszczoły miodne, trzmiele wyraźnie poprawia zawiązywanie owoców, a więc i zwiększa plon. Do dobrego zapylenia i zapłodnienia oraz zawiązania owoców porzeczki czarnej potrzeba od 200 do 400 ziarn zdrowego pyłku. Od poziomu zapylenia kwiatów i zapłodnienia zależy liczba nasion w jagodach, a zatem jej wielkość. Im więcej nasion, tym owoc jest większy. Owoce najmniejsze z kilkoma nasionami ważą od 0,1 do 0,2 gramów. Jagody największe zawierające ponad 100 nasion ważą od 1 do 2 gramów. Do dobrego zapylenia kwiatów porzeczek i agrestu niezbędne są pszczoły. Na 1 ha plantacji powinno być od 4 do 6 uli z dużą liczbą pszczół. Przy intensywnym oblocie kwiatów porzeczek przez owady można się spodziewać znacznego wzrostu plonu o około 2-2,5 kg z krzaka. Wielka szkoda, ze na plantacjach w okresie kwitnienia nie są ustawiane ule z pszczołami. (Źródło: Raport Rolny)

Nawożenie biostymulatorami:

Pozytywne efekty aktywatora Calibra obserwuje się również w uprawie innych gatunków roślin jagodowych. Na plantacji porzeczki czarnej odmiany Tisel i Tiben, stwierdzono korzystny wpływ zabiegu nie tylko na średnicę owoców, ale również na liczbę owoców w gronie i zawartość cukrów w owocach. W doświadczeniach przeprowadzonych w uprawie malin i truskawek oprócz pozytywnego wpływu aktywatora na wielkość owoców i zawartość cukrów, zaobserwowano również, że owoce zebrane z części plantacji opryskiwanych aktywatorem są intensywniej wybarwione. (Źródło: Sad Nowoczesny)

Calibra

Calibra poprawia odżywienie młodych intensywnie rosnących zawiązków owoców poprzez aktywację pobierania składników mineralnych przez roślinę, stymuluje intensywne podziały komórkowe w młodych zawiązkach, tym samym przyczyniając się do ich szybszego wzrostu. Pamiętajmy, że więcej podziałów komórkowych w młodych zawiązkach to więcej komórek w każdym zawiązku, a w perspektywie większe owoce. Aktywacja odżywienia mineralnego młodych zawiązków jest szczególnie ważna w przypadku obfitego owocowania, gdyż zawiązanie dużej liczby owoców może prowadzić do ich zdrobnienia. Aktywator Calibra został przygotowany w oparciu o unikatową i chronioną patentem technologię PhysioActivator™. Zawiera również mangan (10,6 g/L) i cynk (10,6 g/L) – mikroelementy będące aktywatorami licznych enzymów. Ich niedobór może powodować, że owoce są drobne i mniej soczyste.Terminy stosowania aktywatorów w trakcie wzrostu zawiązków owoców.

Produkt

Uprawa

Termin stosowania

Liczba oprysków

Dawka

CALIBRA

drzewa owocowe

od opadania płatków co 10 dni

3

2 L/ha

truskawka i krzewy owocowe

od zawiązania pierwszych owoców co 10-15 dni

3

2 L/ha

FOLIFOS

jabłoń

od 8-10 dni po opadaniu płatków co 2 tygodnie

3

5 L/ha

grusza, śliwa

od 8-10 dni po opadaniu płatków co 2-3 tygodnie

3

5 L/ha

morela

gdy owoce mają ok. 2 cm średnicy i powtórzyć po 3-4   tygodniach

2

5 L/ha

FOLICAL

jabłoń

od 2-3 tygodni po opadaniu płatków

5

5 L/ha

inne drzewa owocowe, truskawka,   malina

w trakcie wzrostu i dojrzewania owoców

3

3-5 L/ha

Źródło: pirol.pl

Wpływ preparatu Asahi SL na plon:

Terminy stosowania: Wykonać 2 zabiegi co 7-30 dni od fazy rozwiniętego pierwszego liścia do fazy, gdy wytworzonych jest 50% owoców, dawka 0,6l/ha

Asahi SL - biostymulator /Porzeczka czarna - doświadczenia/

Asahi SL to oparty jest na trzech substancjach aktywnych z grupy nitrofenoli, naturalnie występujących w roślinach. Uprawy potraktowane tym środkiem wykazują lepszy wzrost wegetatywny i rozwój generatywny, a także większą produkcję biomasy od nieopryskiwanych. Wysokie parametry plonotwórcze są wynikiem wzmożonej fotosyntezy, poprawnej gospodarki wodnej w roślinie oraz wzrostu zawartości składników organicznych. Widocznym efektem działania Asahi SL jest wzrost wielkości plonu oraz parametrów jakościowych roślin rolniczych, sadowniczych i warzywniczych uprawianych w polu i pod osłonami. Biostymulator Asahi SL poprawia również tolerancję roślin uprawnych na niesprzyjające ich wzrostowi i rozwojowi czynniki stresowe. (Źródło: asahi.pl)

Schematy nawożenia czarnej porzeczki:

Faza     rozwojowa porzeczki

Cel     zastosowania nawozu

Rodzaj     nawozu

Dawki     nawozów kg-l/ha

Przed     kwitnieniem

Poprawa kondycji     roślin po zimie.

MAXIMUS extra N

lub

MAXIMUS 20+20+20

5

5

Uzupełnienie     niedoboru mikroelementów, aktywacja fotosyntezy.

MAXIMUS     AminoMicro

3 – 5

Po ukazaniu się     pąków kwiatowych

 

Poprawa     kwitnienia 
    i zawiązywania owoców.

EKOLIST mono Bor

1

Zwiększenie     zawartości wapnia w owocach.

AMINOPOWER     WAPNIOWY 11

1,0 – 1,5

Po kwitnieniu

 

Utrzymanie     zawiązków owocowych.

EKOLIST mono Bor

1

 Zwiększenie     zawartości wapnia w owocach.

AMINOPOWER     WAPNIOWY 11

1,0 – 1,5

 

Bezpośrednio po     kwitnieniu, w czasie wzrostu zawiązków owoców

Przyspieszenie     tempa wzrostu owoców, Zwiększenie zaopatrzenia roślin w potas i fosfor.     Wykonać 2 zabiegi w odstępach 10 – 14 dni.

MAXIMUS extra PK

lub

MAXIMUS PKMg

4 – 5

3 – 5


    W czasie wzrostu     owoców

Uzupełnienie     niedoborów magnezu, aktywacja fotosyntezy.

MAXIMUS extra     Mg

3 – 7

Uzupełnienie     braków mikroelementów.

MAXIMUS     AminoMicro

3 – 5

Zwiększenie     zawartości wapnia w owocach, poprawa jędrności i trwałości owoców. Wykonać     kilka zabiegów zależnie od przebiegu warunków pogodowych.

EKOLIST Wapniowy

lub

AMINOPOWER     WAPNIOWY 11

lub

Saletra wapniowa

3 – 5

1,0-1,5

3 – 5


    Bezpośrednio po     zbiorach owoców

 

Poprawa kondycji     roślin, uzupełnienie niedoborów potasu.

Maximus Extra K

4 – 5

Poprawa kondycji     roślin uzupełnienie niedoborów magnezu, aktywacja fotosyntezy.

MAXIMUS extra Mg

lub

MAXIMUS PKMg

3 – 7

3 – 5

Uzupełnienie     niedoborów mikroelementów.

MAXIMUS     AminoMicro

3 – 5

1,2,3 tygodnie     po zbiorach owoców na zielone pozostajce w pełnej aktywności liście

Poprawa     odporności na mrozy, stworzenie zapasów składników wykorzystywanych przez     rośliny na wiosnę.

Ekolist Mono     Cynk

+

MAXIMUS Zn+B+Mg

2

4

Źródło: maximus.ekoplon.pl
Dodaj komentarz