Prezes KUPS: Przetwórcy muszą zorganizować rynek producentów owoców przemysłowych

– Obecnie przetwórcy owoców mają przez sobą wyzwanie – muszą zorganizować rynek producentów owoców przemysłowych. W tym celu rozmawiamy z plantatorami i przedstawiamy im propozycje zakładania sadów wyspecjalizowanych w produkcji owoców przemysłowych. W ostatnich latach okazało się, że moce produkcyjne polskich przetwórni są coraz wyższe, a surowca jest coraz mniej. To pośrednio powodowało skoki cenowe w ostatnich latach – mówi serwisowi portalspozywczy.pl, Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków.

Zdaniem Juliana Pawlaka, w kwestii poprawnej współpracy między przetwórcami a plantatorami jest jeszcze wiele do zrobienia. – Zawsze tym podstawowym ogniwem zapalnym konfliktu są ceny. Wielu przetwórców ma doświadczenia w podpisywaniu wieloletnich umów z plantatorami, które następnie zostawały zrywane przez nich z powodu skokowych cen i znalezienia nowych kanałów sprzedaży. Łatwiej jest oczywiście wprowadzić kontraktowanie dostaw z producentami warzyw niż z sadownikami i właścicielami innych upraw wieloletnich – komentuje prezes KUPS.

KUPS stawia na dialog i stara się sukcesywnie rozmawiać z plantatorami. – Organizujemy spotkania w naszej siedzibie i staramy się nakreślić ramy współpracy. Sęk w tym, że polski rynek produkcji owoców i warzyw jest niezorganizowany, więc dużą rolę w dostawach surowców do zakładów przetwórczych odgrywają pośrednicy, którzy zgarniają lwią część marży. Z drugiej strony przy obecnym rozdrobnieniu trudno jednak wyeliminować pośredników i kupować surowce bezpośrednio od małych producentów – tłumaczy Julian Pawlak.

– Oczywiście powstaje coraz więcej grup producenckich, ale nastawione są one głównie na organizację sprzedaży owoców deserowych, a te do przetwórstwa są przez nich traktowane jako nadwyżka i odpady produkcyjne – podsumowuje.

Artykuł pochodzi z portalu www.portalspozywczy.pl




Dodaj komentarz