Sytuacja firm przetwarzających owoce i warzywa jest dość dobra

W branży przetwórstwa warzywno-owocowego występuje dość znaczne zróżnicowanie względem wyników finansowych – mówi w rozmowie z serwisem www.portalspozywczy.pl Mariusz Dziwulski, analityk BGŻ.

Zdaniem eksperta w ubiegłym roku wśród firm z branży przetwórstwa warzywno-owocowego widać duże zróżnicowanie jeśli chodzi o wyniki finansowe.

W 2012 r w lepszej sytuacji znajdowali się producenci nisko przetworzonych owoców i warzyw (mrożonki, koncentrat jabłkowy) w tym producenci działający w segmencie B2B ze względu na stosunkowo wysokie ceny mrożonych owoców jak też koncentratu jabłkowego na rynku krajowym i europejskim – twierdzi Mariusz Dziwulski, analityk BGŻ.

Jego zdaniem w gorszej sytuacji są producenci wyżej przetworzonych owoców i warzyw, w tym również soków pitnych.

Spowolnienie gospodarcze ma negatywny wpływ na konsumpcję przetworów owocowo-warzywnych mogąc ujemnie oddziaływać na kondycję finansową firm przetwórczych. Może mieć ono wydźwięk również w postaci spadku popytu na mrożonki ze strony sektora gastronomicznego czy też mleczarskiego (mniejszy popyt na jogurty). Konsumenci natomiast mogą kierować uwagę w stronę produktów tańszych a także owoców i warzyw świeżych – Mariusz Dziwulski, mówi analityk BGŻ.

Ekspert twierdzi, że biorąc pod uwagę okres ostatniej dekady, w szczególności dość dynamicznie rozwija się segment mrożonych warzyw, który jest efektem przede wszystkim silnie rosnącego zapotrzebowania na rynku krajowym, ale też eksportu. Jego zdaniem relatywnie niska konsumpcja mrożonek w stosunku do krajów zachodnioeuropejskich i zmiany w zakresie dochodów jak też zmieniający się styl życia konsumentów sprzyjają temu procesowi.

Artykuł pobrany z www.portalspozywczy.pl




Dodaj komentarz